Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

User avatar
l3v4rt
Posts: 368
Joined: 28 May 2013, 22:22
Avtomobil: Opel Manta A 1.6N '71

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by l3v4rt » 28 Apr 2023, 15:42

Nekaj časa je minilo od zadnjega javljanja ampak smo še zmeraj malo pridni in delamo na Manti. Zaključna faza školjke je tu - končno! 8-)


Najprej brušenje šprickita z bloki in stopnjevanje brusnih papirjev. Bil sem na zelo tesni časovnici, saj se je odprl termin v lakirnici in vreme je bil ugodno za transport, zato smo cel avto zbrusli v dveh dneh. Še danes mi ni jasno kako nam je to uspelo, glede na to, da sva oba s kolegom imela vročino in bolehala ampak smo stisnili.

Najprej brušenje z bloki za ravnanje površine - tu nam je pomagala temna megla, ki smo jo predhodno nanesli.
Image


​Potem kontrola risov za finejše brušenje. Dry coat guide je odličen za to.

Image



Image



Vse linije lepiti med grobim brušenjem, da se ne pobere ostrosti ali se premakne med brušenjem.

Image



Potem končevanje s 320 na roko in 400/500 na mašino, sledila je ponovna kontrola prask.

Image

Image





Potem pa ponovno brušenje z 800 brusnim papirjem in mehko podlogo.


Image

Image



Sledila je montaža vrat in pokrova motorja ter prtljažnika. Tukaj je malo napeto, ko ne želiš nič poškodovati...

Image



Potem pa na vleko, ter upati da ne izgubimo tovora :lol:



Image

Image



V lakirnici je potrebna demontaža, ponovno čiščenje vsega ter popravilo poškodb, ki so se pripetile pri demontaži (UV kit je super za te reči, 20 sekund pa je suho - potegneš 2x z roko na 800 in je pripravljeno).

Image


Mešanje barve- Kardinal rdeča

Image


Evo, čas je bil za barvanje. Barval je Fredi- tehnik s podjetja Forum Colorum, ki je generalni zastopnik za Standox in Axalta produkte v SLO. Sem že kaj pobarval, pa celo Manto dal v primer ampak to je bilo pa res užitek gledat - res so izkušnje in tehnika na naslednjem nivoju napram moji amaterski opciji. Gledal sem kot sokol in spremljal hitrost, oddaljenost od panela, kako je vlekel mokri rob čez panele- res zanimivo vglavnem. :geek:

Image

Image


Po nekaj slojih se je začel kazati sijaj in navdušenje je skokovito naraslo :D

Image

Image



Medtem ko se je barva sušila sva pripravila školjko - obrisala in zalepila.

Image

Image



Smuknil sem nazaj v komoro in se smejal od uhe do uhe.

Image


Dala sva noter školjko in pustila panele, da se odzračijo in posušijo v toplem in čistem okolju.


Image


Vrata in havbe še niso končane - kasneje so se še zbrusile s 1000 brusnim papirjem ,da se je zgladila površina, potem pa preko lak - tisto pa sveti kot ogledalo. Sem vesel, da sem se odločil za originalno barvo, mislim da je res lepa 70' barva. Več detajlov naslednjem postu, da ne bom predolg ker preveč not padem. :lol:


Več detajlov v videu, dal sem not kar nekaj materiala iz lakirnice, če bi še kdo rad geekal okoli barvanja, meni je to čisto preveč zanimivo.

Zdaj pa dobim solzno oko ker je še treba ves avto spravit nazaj skupaj ker se mi zdi še najtežje. Je kot Lego set z milijon deli pa vsako kocko je treba popravit, restavrirat in porihtat. Počasi začenjam pogrešati rjo... :think:


User avatar
The Boris
Posts: 491
Joined: 19 Jun 2015, 14:48
Avtomobil: MB W114 250CE, MB W201, VW Hrošč, VW Jetta MK1, VW T3 Syncro, Datsun 280ZX
Location: Maribor
Contact:

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by The Boris » 28 Apr 2023, 20:19

Evo to je res lep mejnik :D
Čestitke za delo opravljeno do sedaj, res top ;)
Zdej pa so še sam sladke skrbi :D :D
May the Force be with you.
User avatar
pero27
Posts: 2632
Joined: 16 Jan 2014, 16:50
Avtomobil: BMW e21 315 82', Kadett C 1.2N/S 78', BMW E30 318i 87', Kawa KZ400 82' cafe
Location: Novo mesto
Contact:

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by pero27 » 28 Apr 2023, 21:43

Wooohooo! Luč na koncu tunela! :)
User avatar
l3v4rt
Posts: 368
Joined: 28 May 2013, 22:22
Avtomobil: Opel Manta A 1.6N '71

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by l3v4rt » 29 Apr 2023, 14:01

Hehe hvala obema, vsekakor je nekaj narejenega ampak še nam doooosti manjka... Narazen je bilo lažje vreči vseskupaj :lol:
User avatar
papi
Posts: 2187
Joined: 18 Oct 2010, 23:13
Avtomobil: Opel Kadett C 2.0 Turbo, BMW E28 1.8i, Vw T3 caravelle 1.9 TDI,

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by papi » 29 Apr 2023, 23:45

To stari! :thumbup:
Prou hepi zate ko sm vidu, da je pobarvano. O:)
Enkrat ko je pobarvano, je to to!
Ostale kose bom zdej še bolj z užitkom restavriral. ;)
In ko nek kos obnoviš in privijačiš na končano pobarvano karoserijo, to je užitek!
User avatar
l3v4rt
Posts: 368
Joined: 28 May 2013, 22:22
Avtomobil: Opel Manta A 1.6N '71

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by l3v4rt » 03 May 2023, 10:36

mja, ampak je milijon kosov pa vsakega je treba zrihtat :lol: Je pa vsekakor lažje ko je pobarvano, ker veš a vsak kos ki ga zrihtaš ga (mogoče) ne rabiš več tikat en čas :D
User avatar
majkl
Posts: 284
Joined: 15 Jan 2014, 20:04
Avtomobil: BMW

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by majkl » 03 May 2023, 11:46

Cestitke, odlicna rdeca :thumbup:
LP Miha
User avatar
Fleko
Posts: 1312
Joined: 04 Oct 2013, 18:46
Avtomobil: 41 cilindrov z vseh vetrov

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by Fleko » 03 May 2023, 13:17

:thumbup: Zdaj pa še najboljši del.
Get low, no matter how
User avatar
L4UK0
Posts: 3073
Joined: 18 Oct 2010, 22:06
Avtomobil: 1972 Datsun Fairlady Z
Location: Ljubljana
Contact:

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by L4UK0 » 07 May 2023, 22:45

Kot so že ostali rekli je zdej res ta lep del obnove pred tabo... ;)
Res zgleda lepo! Dej še kakšno fotko avta!
Image
User avatar
l3v4rt
Posts: 368
Joined: 28 May 2013, 22:22
Avtomobil: Opel Manta A 1.6N '71

Re: Opel Manta A '71 1.6N - Barnfind

Post by l3v4rt » 14 May 2023, 20:44

Evo konec restavriranja karoserije Mante. Pot ni bila lahka ali kratka ampak prišli smo do pobarvane Mante!

Prejel sem preko messengerja video ličarja, ko je nanesel akril in je res lepo izgledalo ampka potem se še je ponovno zbrusila, da se je izravnalo površino in pripravilo oprijem za prozorni lak. Načeloma se akrila ne rabi prelakirati, saj moderni kvalitetni akrili ne zbledijo kot so nekoč a vendar sem zagovornik laka in UV zaščite ter obstojnost, ki jo prinaša. Pa še doda nekaj več sijaja, kar pa je win - win.

V lakirnici je že izgledalo super, še preden je prišla ven in se je videlo tudi odseve okolice.



Image

Image

Image

Image

Image



Image

Image

​Prej:
Image

​Zdaj:​

Image


Image

Image

Image



​Trenutno kaže na res minimalno število potrebnih popravkov, naštel sem nekih 5 prašnih smetk in na kapljico velika poškodba se je pripetila pri montaži vrat ampak to se bo reševalo po sestavi ,saj se še mimogrede naredi kak ris ipd. Iskreno povedano, ne morem verjeti kako dobro je polakirano in kako je izpadlo, glede na to, da smo sami delali pripravo in na to koliko je bilo klaparskega dela na avtu.

Z rezultatom sem zadovoljen - vse od strukture laka (počasni trdilec res naredi svoje, ker se lepo razlije) do tona barve. Nikoli ne bi bil muzejski primerek, niti ni bil namen ampak je izpadlo precej hudo. Ni švoh rezultat za navadne smrtnike. O:)

Spodbujam vas k ogledu filmčka, saj mislim da odsevi in delo se dosti bolje vidi v video formatu kot pri pisani besedi in nekaj slikah.


Lažje se diha :D
Post Reply