NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

W124W126inDRUGI
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2017, 21:42
Avtomobil: mercedes,bmw,opel,škoda,volvo itd...

NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by W124W126inDRUGI » 27 Nov 2017, 15:18

POZDRAVLJENI LJUBITELJI STAREJŠIH VOZIL!

Naslednje leto, se pravi 2018  bo v sloveniji stopil v veljavo nov zakon od dajatvah na odjavljeno vozilo. V lasti imam nekaj starodobnih vozil in vozil ki bodo to v parih letih postala. Zanima me sledeče:

1. So vozila z stausom starodobnika upravičena plačila te dajatve?

2. V lasti imam vozilo, ki je starejše od 30 let, vendar uradno nima satusa starodobnega vozila in ni bilo registrirano zadnjih 10 let :

    a) stoji v garaži , je parkirano na znanem naslovu - ni razstavljeno je kompletno trenutno ni tehnično izpravno - a bom plačal novo dajatev ali ne?

    b) stoji v garazi in je v delu - delno razstavljeno trenutno tehnično ni izpravno - a bom plačal novo dajatev ali ne?

    c) podedoval sem vozilo starejse od 30 let, ki zadnjih 10 let ni bilo registrirano je kompletno a tehnično ni izpravno - okvara zavor npr. in se nahaja na mojem naslovu oz. je parkirano na znanem naslovu - a bom plačal novo dajatev ali ne?

    d) podedoval sem vozilo starejse od 30 let, ki zadnjih 10 let ni bilo registrirano ni kompletno, tehnično ni izpravno in se nahaja na mojem naslovu oz. je parkirano na znanem naslovu - a bom plačal novo dajatev ali ne? 

    e) pred kratkim sem uradno z prepisom kupil vozilo starejse od 30 let, ga v dobri veri rešil odpada oziroma uničenja, vozilo tehnično ni izpravno, ni registrirano - okvara motorja npr in ni bilo registrirano več kot 10 let - ali bom plačal novo dajatev ali ne?

   f) pred kratkim sem uradno z prepisom kupil vozilo starejse od 30 let, ga v dobri veri rešil odpada oziroma uničenja, vozilo je tehnično izpravno vendar neregistrirano - poservisirano, ni bilo registrirano več kot 10 let - ali bom plačal novo dajatev ali ne?   

3.  Sem novi lastnik vozila, uradno z prepisom, mlajšega od 30 let - mladodobnik, ki mu do pridobitve statusa starodobnika manjka par let : 

     a) vozilo tehnično ni izpravno - okvara motorja npr. nazadnje je bilo registrirano pred letom ali dvema in je trenutno odjavljeno iz prometa, nahaja se na znanem naslovu - ali bom plačal novo dajatev ali ne?    

    b) vozilo je tehnično izpravno, registriram ga občasno - vsako leto za pol leta in ga potem odjavim iz prometa - ali bom plačal novo dajatev ali ne?



prosim za odgovore, hvala !
User avatar
mitja1303
 
Posts: 98
Joined: 08 Jan 2015, 21:36
Avtomobil: VW1303s, VW T2b DoKa, VW T3 California

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by mitja1303 » 27 Nov 2017, 16:16

Mislim da moraš ta vprašanja poslati na ministrstvo, čeprav verjetno še oni ne vedo vseh odgovorov.
DKsW123
Posts: 254
Joined: 07 Feb 2016, 14:02
Avtomobil: BMW E34 & E28, Corrado

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by DKsW123 » 27 Nov 2017, 16:47

Ali je ta zakon že sprejet? Ali je še vedno samo predlog? Meni se zdi zakon pomanjkljiv oz. butast.
Ne vem kaj bo z ljudmi po sloveniji, ki imajo nase pisanih na tisoče avtomobilov, ki jih že zdavnaj več ni.
User avatar
pero27
Posts: 2630
Joined: 16 Jan 2014, 16:50
Avtomobil: BMW e21 315 82', Kadett C 1.2N/S 78', BMW E30 318i 87', Kawa KZ400 82' cafe
Location: Novo mesto
Contact:

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by pero27 » 27 Nov 2017, 17:14

DKsW123 wrote:Ne vem kaj bo z ljudmi po sloveniji, ki imajo nase pisanih na tisoče avtomobilov, ki jih že zdavnaj več ni.
Mislim da bodo najebal - sej so verjetno zakon napisali namensko za take primere...

Jaz sem pred kakim mesecem bral ta zakon in sem si takle interpretiral zadeve:

Če imaš hologiranega oldtimerja odjavljenega ni problema ker:
14. člen
(predmet dajatve za odjavljeno vozilo)
(1) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje za vozila kategorij M1, N1 in L2e. Obveznost plačila nastopi
prvič, ko je vozilo več kot eno leto odjavljeno oziroma je izvedena odjava vozila po uradni dolžnosti v
skladu z zakonom, ki ureja motorna vozila, in se nadaljuje vsako leto na isti datum, kot je bil datum
odjave vozila.
(2) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje deset let od zadnje odjave vozila. Če se vozilo v tem času
znova registrira, začne ta rok znova teči ob naslednji odjavi vozila.
(3) Dajatev za odjavljeno vozilo se ne plačuje za vozila s statusom starodobnega vozila.


Če imaš avto ki je bil odjvaljen pred 10 leti ali več tudi ni problema ker:
14. člen
(predmet dajatve za odjavljeno vozilo)
(1) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje za vozila kategorij M1, N1 in L2e. Obveznost plačila nastopi
prvič, ko je vozilo več kot eno leto odjavljeno oziroma je izvedena odjava vozila po uradni dolžnosti v
skladu z zakonom, ki ureja motorna vozila, in se nadaljuje vsako leto na isti datum, kot je bil datum
odjave vozila.
(2) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje deset let od zadnje odjave vozila. Če se vozilo v tem času
znova registrira, začne ta rok znova teči ob naslednji odjavi vozila.

(3) Dajatev za odjavljeno vozilo se ne plačuje za vozila s statusom starodobnega vozila.



Če imaš nase pisanih en kup odjavljenih avtov ki jih ni več in je odjava precej mlajša od 10 let se splača poklicat kakšnega kolega iz Bosne ali podobno in z njim sklenit en kup kupoprodajnih pogodb po 1€ ker:
16. člen
(7) Obveznost plačila dajatve za odjavljeno vozilo preneha tudi, če zavezanec registracijski
organizaciji predloži:

– potrdilo o uničenju vozila v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo okolja,
– policijski zapisnik, iz katerega izhaja, da je bilo vozilo ukradeno,
– dokazilo, da je bilo vozilo registrirano v drugi državi ali
– izvozno carinsko deklaracijo s potrditvijo izstopa vozila iz carinskega območja Unije.



Je pa tud res da je ta zakon delno voda na naš mlin, ker zna marsikatera zbirka hudih propadajočih oldijev prilezt iz skednjev na avtonet, zdej ko bodo uni dediji ugotovil da ne samo da ne-"bodo oni vse to zrihtal" ampak se bodo vsako leto konkretno skeširal za to hrčkanje, če avtov ne bodo dal z rok...
DKsW123
Posts: 254
Joined: 07 Feb 2016, 14:02
Avtomobil: BMW E34 & E28, Corrado

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by DKsW123 » 28 Nov 2017, 01:05

leto 2018 bo še zanimivo torej :) čeprav močno dvomim da bo do tega prišlo.
gtyrant
Posts: 240
Joined: 12 Feb 2013, 00:05
Avtomobil: Ford Thunderbird Town Landau / Chrysler New Yorker Landau / Coupe deVille

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by gtyrant » 28 Nov 2017, 08:37

V zadnji številki svamz-ove revije Avto Motor Classic je razloženo glede novega zakona, predvsem kar se starodobnikov tiče.
dzanzi
Posts: 99
Joined: 21 Jan 2011, 22:08

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by dzanzi » 28 Nov 2017, 11:16

Kolikor je meni znano, oldtimerji z vpisom v homologacijo so oproščeni dajatve.
Vozila, ki so bila odjavljena pred uveljavitvijo zakona so izvzeta plačila dajatve.
Vozilo, ki se odjavi po uveljavitvi zakona in je kljub temu zadosti staro za oldtimerja, pa nima vpisa v kartonček je potrebno plačilo dajatve.
User avatar
Opelpower
Posts: 1665
Joined: 24 Jan 2011, 12:51
Location: Ljubljana

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by Opelpower » 28 Nov 2017, 11:40

a pol mormo zdele še na polno hrčkat :D
Image
W124W126inDRUGI
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2017, 21:42
Avtomobil: mercedes,bmw,opel,škoda,volvo itd...

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by W124W126inDRUGI » 29 Nov 2017, 10:27

dzanzi wrote:Kolikor je meni znano, oldtimerji z vpisom v homologacijo so oproščeni dajatve.
Vozila, ki so bila odjavljena pred uveljavitvijo zakona so izvzeta plačila dajatve.
Vozilo, ki se odjavi po uveljavitvi zakona in je kljub temu zadosti staro za oldtimerja, pa nima vpisa v kartonček je potrebno plačilo dajatve.
tako nekako je bilo tud napisano v članku o tem zakonu v dnevniku, ker predlog zakona naj bi bil že sprejet v parlamentu, v veljavo pa naj bi stopil 1. aprila naslednje leto, se pravi 2018 in ta uredba naj bi veljala od uvedbe zakona naprej, kar je korektno, drugač bo pa bolj žalost..-
W124W126inDRUGI
Posts: 11
Joined: 31 Mar 2017, 21:42
Avtomobil: mercedes,bmw,opel,škoda,volvo itd...

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by W124W126inDRUGI » 29 Nov 2017, 10:44

pero27 wrote:
DKsW123 wrote:Ne vem kaj bo z ljudmi po sloveniji, ki imajo nase pisanih na tisoče avtomobilov, ki jih že zdavnaj več ni.
Mislim da bodo najebal - sej so verjetno zakon napisali namensko za take primere...

Jaz sem pred kakim mesecem bral ta zakon in sem si takle interpretiral zadeve:

Če imaš hologiranega oldtimerja odjavljenega ni problema ker:
14. člen
(predmet dajatve za odjavljeno vozilo)
(1) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje za vozila kategorij M1, N1 in L2e. Obveznost plačila nastopi
prvič, ko je vozilo več kot eno leto odjavljeno oziroma je izvedena odjava vozila po uradni dolžnosti v
skladu z zakonom, ki ureja motorna vozila, in se nadaljuje vsako leto na isti datum, kot je bil datum
odjave vozila.
(2) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje deset let od zadnje odjave vozila. Če se vozilo v tem času
znova registrira, začne ta rok znova teči ob naslednji odjavi vozila.
(3) Dajatev za odjavljeno vozilo se ne plačuje za vozila s statusom starodobnega vozila.


Če imaš avto ki je bil odjvaljen pred 10 leti ali več tudi ni problema ker:
14. člen
(predmet dajatve za odjavljeno vozilo)
(1) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje za vozila kategorij M1, N1 in L2e. Obveznost plačila nastopi
prvič, ko je vozilo več kot eno leto odjavljeno oziroma je izvedena odjava vozila po uradni dolžnosti v
skladu z zakonom, ki ureja motorna vozila, in se nadaljuje vsako leto na isti datum, kot je bil datum
odjave vozila.
(2) Dajatev za odjavljeno vozilo se plačuje deset let od zadnje odjave vozila. Če se vozilo v tem času
znova registrira, začne ta rok znova teči ob naslednji odjavi vozila.

(3) Dajatev za odjavljeno vozilo se ne plačuje za vozila s statusom starodobnega vozila.



Če imaš nase pisanih en kup odjavljenih avtov ki jih ni več in je odjava precej mlajša od 10 let se splača poklicat kakšnega kolega iz Bosne ali podobno in z njim sklenit en kup kupoprodajnih pogodb po 1€ ker:
16. člen
(7) Obveznost plačila dajatve za odjavljeno vozilo preneha tudi, če zavezanec registracijski
organizaciji predloži:

– potrdilo o uničenju vozila v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo okolja,
– policijski zapisnik, iz katerega izhaja, da je bilo vozilo ukradeno,
– dokazilo, da je bilo vozilo registrirano v drugi državi ali
– izvozno carinsko deklaracijo s potrditvijo izstopa vozila iz carinskega območja Unije.



Je pa tud res da je ta zakon delno voda na naš mlin, ker zna marsikatera zbirka hudih propadajočih oldijev prilezt iz skednjev na avtonet, zdej ko bodo uni dediji ugotovil da ne samo da ne-"bodo oni vse to zrihtal" ampak se bodo vsako leto konkretno skeširal za to hrčkanje, če avtov ne bodo dal z rok...
v tem primeru bo pa predvidevam tako : večina vozil bo izginila, ali se bo prodala v tujino, ali bo končala na odpadu...
Post Reply