NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

kmetek
Posts: 551
Joined: 06 Aug 2012, 17:30
Avtomobil: trije prenovi za Oldschool forum

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by kmetek » 11 Nov 2018, 22:24

Dejansko ne moreš več pripeljat samo školjke in dobit potrdila? Oz. bom drugače vprašal, kje NISO še toliko dosledni...? Ker mam eno piksno za pospravit.

Mislim da kolikor je un tip skuril mojega olja, je pljunek v morje, kolikor ga je stric skuril v 3 letih v Golfu 1.6D par let prej :lol:
DKsW123
Posts: 254
Joined: 07 Feb 2016, 14:02
Avtomobil: BMW E34 & E28, Corrado

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by DKsW123 » 14 Nov 2018, 12:47

Jaz mislim, da lahko avto tudi v stadiju obnove oz. nevoznega stanja homologiraš kot starodobnika. Vsaj jaz sem ga pred dvema mescema. Je res, da mi v prometni še ne piše starodobnik ampak to je tudi zato, ker slovenske prometne ta avto še nima (uvoz).

In ko imam jaz enkrat izdan homologacijski kartonček na katerem piše, da je avto starodobnik ne plačam nič. Tako, da za avte 30+ let, ki se obnavljajo se jaz nebi sekiral. Je pa res, da moraš bit pripravljen odštet kak eur za mnjenje gospoda iz društva starodobnikov in kasneje za homologacijo na terenu.
User avatar
The Stev
Posts: 76
Joined: 12 Feb 2013, 22:31
Location: Markovec

Re: NOV slo. ZAKON O DAVKU NA ODJAVLJENE AVTOMOBILE

Post by The Stev » 25 Nov 2018, 09:47

Članek na Siol.net

Lastnike avtomobilov lahko v naslednjem letu čaka nov davek. Plačal ga bo tisti, ki je svoje vozilo odjavil iz prometa in ga v enem letu še ne bo razgradil.

1.aprila 2018 letos je začel veljati Zakon o dajatvah za motorna vozila, ki uvaja dajatev za odjavljeno vozilo. Plačevati jo bodo morali tisti lastniki vozil, ki v enem letu po odjavi vozila iz prometa tega ne bodo ponovno registrirali ali ga predali v razgradnjo pooblaščenim izvajalcem.

Priprave na novo dajatev usklajujejo Ministrstvo za infrastrukturo, Ministrstvo za okolje in prostor in Direkcija Republike Slovenije za infrastrukturo, veljati pa bo začela 1.aprila 2019
Davek za 25 odstotkov zneska letne registracije

Če bo lastnik odjavljenega vozila v tem času prenesel lastništvo na drugo osebo, bo novi lastnik postal zavezanec za plačilo dajatve za odjavljeno vozilo v istih rokih kot prejšnji.

Kdor v enem letu od odjave vozila ne bo poskrbel za prenos lastništva, bo na svoje vozilo plačal davek. Ta bo znašal 25 odstotkov letne dajatve za uporabo vozila v cestnem prometu, a ne manj kot 25 evrov.

"Dajatev za odjavljeno vozilo ne omogoča nobenih izjem ali oprostitev za plačilo. Plačali je ne bodo lastniki odjavljenih vozil, če bodo vozilo predali v razgradnjo v skladu s predpisi o varstvu okolja ali znova registrirali," poudarjajo na Ministrstvu za infrastrukturo,
Dajatev bo treba plačati enkrat leto, a največ za obdobje desetih let. Plačati ni treba takrat, ko lastnik avtomobil razgradi, prenese lastništvo, dokaže registracijo v tuji državi, če so mu vozilo ukradli, če ima status starodobnika in podobno.

Dajatve tudi ne bodo plačali, če bodo upravni enoti ali nosilcu javnega pooblastila predložili:

– potrdilo o uničenju vozila v skladu s predpisi, ki urejajo varstvo okolja
– policijski zapisnik, iz katerega izhaja, da je bilo odjavljeno vozilo ukradeno;
– dokazilo, da je bilo vozilo registrirano v drugi državi ali
– izvozno carinsko deklaracijo s potrditvijo izstopa vozila iz carinskega območja Unije.
Post Reply