VW T3 Reimo Camper

rene
Posts: 195
Joined: 10 Nov 2012, 18:26

VW T3 Reimo Camper

Post by rene » 16 Apr 2020, 10:50

Ker sem ocenil, da je zbirka počitniških vozil kljub vsemu premajhna sem na spletu zasledil to in se odločil za nakup

Image

Image

Image

Image

On je 1.9 WBX, koda bloka DF (60 konjev), menjalnik z 4 prestavami in Reimo nadgradnjo (torej Westfalia za klošarje)

Kontakt z prodajalcem vzpostavljen, cena izpogajana in se odpravim v mali kraj blizu Ulma po vozilo. Ker na ogledu ni bilo opaženo nič kaj dramatičnega (razen tega, da ga nisem znal dati v prvo in da štarter ne dela in že znano dejstvo, da je izpušni sistem skorajda neobstoječ) se odpravim na cca 700 kilometrov dolgo pot proti domu.
Pot začuda vozilo prenese brez incidentov. Pol pa se začne...
Anzee
Posts: 1988
Joined: 18 Oct 2010, 23:49
Avtomobil: Opel Manta A | Opel Manta B | Opel Monza A1 | VW T3 Doka
Location: Ljubljana - Siska
Contact:

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by Anzee » 16 Apr 2020, 11:08

Haha top! Ajde wbx mi je mal scary ampak kul!

Please, continue! 8-)
rene
Posts: 195
Joined: 10 Nov 2012, 18:26

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by rene » 16 Apr 2020, 11:17

Anže brez skrbi, tvoji strahovi so popolnoma upravičeni. Problem je, da sem jaz bolj trmast po naravi.

Torej plan v začetku februarja je bil začrtan nekako tako:

- Certifikat + uvoz
- Zamenjat komplet izpušni sistem
- Obnova uplinjača, nov razdelilnik vžiga (hall+tranzistor), nova črpalka goriva, mogoče nova črpalka za vodo, olje, svečke, filtri
- Generalno čiščenje in nova akumulatorja
- Registracija
- Testiranje vozila na Hrvaškem za prvomajske praznike in odločitev kaj naprej

V tem trenutku lahko rečem, da sem odkljukal 1 stvar z zgornjega seznama. Tisti, ki ste imeli opravka z FURS-om boste pravilno ugotovili.

Torej veselo na delo z menjavo izpuha. Avto na dvigalo in po 3 dneh mučenja 8 od 7 stojnih vijakov v glavah zlomljenih. Ker sem se v preteklosti že na nešteto primerih srečal z takšno situacijo se nisem preveč sekiral, pripravim brener, varilni aparat, matice itd. in gremo.

Image

Kaj kmalu ugotovim, da so stojni vijaki narejeni iz mešanice topljenega sira in poli salame zato nič od preverjenih metod ni delovalo.
Naslednja slika razloži frustracijo in potek naslednjih dogodkov:

Image
rene
Posts: 195
Joined: 10 Nov 2012, 18:26

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by rene » 16 Apr 2020, 11:35

Ok, ljudem po svetu se dogajajo še hujše stvari zato z velikim zagonom nadaljujem projekt. Ker je motor zunaj dodam na seznam nekaj smiselnih stvari:

- Certifikat + uvoz (REŠENO)
- Kleparija motornega prostora in barvanje le tega, pa če že kupujem barvo še spravimo vrata v barvo avta
- Menjava semeringov na vztrajniku in jermenici spredaj, nova sklopka,ravnanje vztrajnika, nastavitev aksialne zračnosti
- Menjava cilindrov sklopke
- Zamenjat komplet izpušni sistem
- Obnova uplinjača, nov razdelilnik vžiga (hall+tranzistor), nova črpalka goriva, mogoče nova črpalka za vodo, olje, svečke, filtri
- Generalno čiščenje in nova akumulatorja
- Registracija
- Testiranje vozila na Hrvaškem za prvomajske praznike in odločitev kaj naprej

Torej dodane 3 alineje, pohvalim se lahko, da je do danes rešena ena.

Vrtanje stojnih vijakov je precej lažje na delovni mizi, zato je ta poseg več ali manj uspel brez da bi skozi kakšno špranjo pritekel antifriz. Tudi kleparija motornega prostorja in manjši ličarski posegi so bili rahla relaksacija za to kar sledi.

IMV, Tamič in oba pony-ja v ozadju z nasmehom spremljajo agonijo zahodnjaško kapitalističnega vrstnika, ki se odvija

Image

Image
rene
Posts: 195
Joined: 10 Nov 2012, 18:26

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by rene » 16 Apr 2020, 11:56

Nekje tukaj vdari covid karantena z polno silo kar pomeni, da se sprosti nekaj dodatnega časa za preživljanje v delavnici. V središču pozornosti je ponovno motor in z strokovnjakom na področju - Vlado - se lotiva nastavitve aksialne zračnosti na motorju (kar pomemben parameter pri teh stvareh). Kaj kmalu po pričetku se pričnejo dogajati čudne stvari. Po večih poizkusih dobiva različne meritve zračnosti in kaj kmalu postane jasno, da je v globinah motorja nekaj bolj poglodano, kot bi bilo dopustno. Z kislo pekočim priokusom zvlečem motor nazaj v svojo delavnico in ga nemudoma razdrem. Soočen sem z naslednjimi prizori:

Image

Image

Seznam se poveča za eno alinejo, ampak ta ni tako nežna ...


- Certifikat + uvoz (REŠENO)
- Kleparija motornega prostora in barvanje le tega, pa če že kupujem barvo še spravimo vrata v barvo avta (REŠENO)
- Generalna obnova bloka motorja (brušenje, novi ležaji, nove ojnice, nova odmična gred, novi bari in cilindri ter še veliko manjših kosov)
- Menjava semeringov na vztrajniku in jermenici spredaj, nova sklopka,ravnanje vztrajnika, nastavitev aksialne zračnosti
- Menjava cilindrov sklopke
- Zamenjat komplet izpušni sistem
- Obnova uplinjača, nov razdelilnik vžiga (hall+tranzistor), nova črpalka goriva, mogoče nova črpalka za vodo, olje, svečke, filtri
- Generalno čiščenje in nova akumulatorja
- Registracija
- Testiranje vozila na Hrvaškem za prvomajske praznike in odločitev kaj naprej (PREKLICANO)
rene
Posts: 195
Joined: 10 Nov 2012, 18:26

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by rene » 16 Apr 2020, 12:27

Rahlo ranjen od odkritja tehničnih težav motorja se vrnem delavnico in kot strukturirana oseba nadaljujem po seznamu.
Menjava cilindrov sklopke se mi je zdela precej rutinirana zato se je lotim. Cilinder pri pedalkah zamenjam z le par odrgninami na rokah, ker je pozicija človeka med menjavo rahlo neergonomična nato pa se lotimo pomožnega cilindra. Najprej se mi zavrti železna cev za dovod hidravlične tekočine pod fitingom in naredi luknjo v cev nestandardnih dimenzij - brickwerks nasrečo to predvideva in imajo cev na zalogi.
Med snemanjem cilindra opazim da je le ta pritrjen z žico, saj je ročica na menjalniku odgnilila. Ok, odstranimo že sam po sebi delno demontiran cilinder in opazim, da je luknja v zvonu menjalnika (po izvoru daljni sorodnik aluminija) ob osi vzvodovja potisnega ležaja približno za 30% večja, kot je nekoč bila, saj je zob časa tudi tukaj odglodal ohišje. Po nekaj telefonskih klicih uspem dobiti drugi pravilen nepojeden zvon pri - Jure - hvala.
Dokaj znerviran se soočim z dejstvom, da menjalnik mora proč, če pa smo že tukaj pa ima smisla demontirat še komplet zadnjo obeso z rokami in zavorami, saj še roke niso pregnite in bi jih želel pred tem obvarovati. Nove so drage.
Revež od menjalnika se drži avta samo še z svojim nosilcem, ki je z izjemo enega zlomljenega vijaka popustil relativno hitro in z vzvodovjem menjalnika. No tudi tega mi ni bilo potrebno demontirati saj sem opazil, da je tudi ta del ohišja menjalnika odlomljen - če se kdo spomni avto nisem znal dati v prvo prestavo, hmmm. Na srečo brickwerks prodaja casesaver za ta del menjalnika - čudno.
Za sladico je nek nemec (predvidevam) naredil okrogle inbus vijake polosovin med poskusom demontaže in zato sem se odločil celotno sestavljanko menjalnika in rok spustiti z avta na enkrat in kasneje zadevo razstavit z pomočjo rezalnih orodij.

Res nisem bil pri volji, da bi se ukvarjal z foto dokumentacijo zato ta post ne vsebuje slik.
Na seznam dodam nekaj alinej in brišem zadnjo (prvomajski izlet) iz več očitnih razlogov. Dodam pa nov cilj na koncu, da vsaj v teoriji sveti luč na koncu tunela.


- Certifikat + uvoz (REŠENO)
- Kleparija motornega prostora in barvanje le tega, pa če že kupujem barvo še spravimo vrata v barvo avta (REŠENO)
- Demontaža menjalnika in zadnje obese, kleparija in ličarija tega področja
- Generalna obnova bloka motorja (brušenje, novi ležaji, nove ojnice, nova odmična gred, novi bari in cilindri ter še veliko manjših kosov)
- Popravilo polomljenega menjalnika
- Menjava semeringov na vztrajniku in jermenici spredaj, nova sklopka,ravnanje vztrajnika, nastavitev aksialne zračnosti
- Menjava cilindrov sklopke
- Zamenjat komplet izpušni sistem
- Obnova uplinjača, nov razdelilnik vžiga (hall+tranzistor), nova črpalka goriva, mogoče nova črpalka za vodo, olje, svečke, filtri
- Generalno čiščenje in nova akumulatorja
- Registracija
- Testiranje vozila na Hrvaškem za prvomajske praznike in odločitev kaj naprej (PREKLICANO)
- Testiranje vozila na Hrvaškem v drugi polovici avgusta 2020
rene
Posts: 195
Joined: 10 Nov 2012, 18:26

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by rene » 16 Apr 2020, 12:51

Vozilo je na vožnji v novo domovino načeloma dajalo znake zdravega podvozja, z izjemo enega rahlo topega zvoka ob neravninah na cesti.
Relativno na začetku sem napako diagnosticiral kot uničene gumijaste puše na tako imenovanem "radius rod-u", oziroma neke vrste prečna podpora sprednjega vpetja kolesa. Internet potrdi moje domneve z raznimi primeri zato pričnem z demontažo na še edinem nedotaknjenem delu avta - sprednja obesa. Vbistvu pa sem tako ali tako bil v čakanju na material za popravo že odkritih napak.
Z pomočjo brenerja uspem odviti del matic in odkrijem naslednjo situacijo:

Image

Slika je iz spleta, saj v tistem trenutku nekako ponovno nisem bil fotografsko razpoložen.
Torej kaj se zgodi. Gumijasta puša se razgradi in železna puša na notranji strani prične drgnit ob vpetje v karoseriji. Ko se puša izdrgne pride na plano navoj roke, ki prične žagati malo v sebe malo v karoserijo. No roka je vsekakor za odpis - se priporočam če ima kdo demontirano (vw t3 od 1979-1983), luknjo v karoseriji pa bom naredil ponovno okroglo z pomočjo kleparskih del.
Sedaj pa lahko se v bistvu zabava na sprednji obesi šele začne.
Ta roka se drži "glavne roke" z tremi vijaki na vsaki strani. VW je po 3 letih proizvodnje spremenil ta koncept, mogoče zato kar se je zgodilo meni, ali pa zaradi nečesa desetega.
Vseh 6 vijakov se je spojilo z roko in niti macola ali brener in gretje ni pomagalo. Nato se mi začne zaradi udarcev avto premikat na dvigalu in uvidim, da mi demontaža prednje obese ne uide. Med demontažo rezervnega kolesa mi na glavo pade kapljica antifreeza iz po kratkem pregledu pregnitega hladilnika.

Vajen vsega hudega brez oklevanja dopolnim seznam:

- Certifikat + uvoz (REŠENO)
- Kleparija motornega prostora in barvanje le tega, pa če že kupujem barvo še spravimo vrata v barvo avta (REŠENO)
- Demontaža sprednje obese, peskanje in prašno barvanje komponent podvozja, zamenjava ležajev, silenov, zglobov, vzmeti itd.
- Demontaža menjalnika in zadnje obese
- Kleparija celotnega avta (menjava pragov - vseh odsekov njih, precej manjših flik)
- Barvanje celotnega avta in zaščita z voskom
- Generalna obnova bloka motorja (brušenje, novi ležaji, nove ojnice, nova odmična gred, novi bari in cilindri ter še veliko manjših kosov)
- Popravilo polomljenega menjalnika
- Zamenjava komplet hladilnega tokokroga
- Menjava semeringov na vztrajniku in jermenici spredaj, nova sklopka,ravnanje vztrajnika, nastavitev aksialne zračnosti
- Menjava cilindrov sklopke
- Zamenjat komplet izpušni sistem
- Obnova uplinjača, nov razdelilnik vžiga (hall+tranzistor), nova črpalka goriva, mogoče nova črpalka za vodo, olje, svečke, filtri
- Generalno čiščenje in nova akumulatorja
- Registracija
- Testiranje vozila na Hrvaškem za prvomajske praznike in odločitev kaj naprej (PREKLICANO)
- Testiranje vozila na Hrvaškem v drugi polovici avgusta 2020
User avatar
L4UK0
Posts: 3070
Joined: 18 Oct 2010, 22:06
Avtomobil: 1972 Datsun Fairlady Z
Location: Ljubljana
Contact:

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by L4UK0 » 16 Apr 2020, 13:06

Kot vidim bi ti karantena tja enkrat do začetka jeseni kar koristila... :roll:
Sicer pa bravo za živce, če ne drugega je branje tega zelo napeto in polno novih plot twistov. :D Samo tako naprej! 8-)
Image
rene
Posts: 195
Joined: 10 Nov 2012, 18:26

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by rene » 16 Apr 2020, 13:34

Na tej točki sem bil več ali manj seznanjen, da opravljam celotno obnovo vozila. Demontiral sem sprednjo obeso, še vedno pa se teh 6 vijakov in vse kaj se jih drži ni vdalo. Odločim se za zunanjo pomoč, ker se mi enostavno več ni dalo ukvarjat z tem komadom. Preko lokalnega mehanika pridem do drugega lokalnega mojstra stare šole, katerega ob napovedanem terminu zalotimo precej opitega. Sledilo je cca. 2 uri zelo pestrega dogajanja, neprimernega za ljudi, ki se jih grobe besede preveč dotaknejo. Na koncu je poseg uspešen, plačam 10e več od zahtevanega v znak premirja in grem. V bistvu so organizirane predstave v ustanovah kot naprimer gledališče precej dražje, pa še zastonj špricara ne dobiš - bil sem zadovoljen z izkupičkom.
Tistih par delov, ki se je karoserije še držalo ni povzročalo omembe vrednih preglavic med demontažo. Na seznam lahko dodam obnovo rezervarja govriva (števec ni bi logičen že na začetku ampak nisem želel biti preveč pikolovski). Večji problem so predstavljale polomljene cevi za izjemno komplicirano lovljenje bencinskih hlapov, skozi katere je iztekal zagovoto iztekal bencin med vožnjo. Priznam, da sem se malo čudil nad porabo po poti domov, ampak to sem se že počasi navadil pri svojem voznem parku.
Če se za trenutek vrnem še k motorju je več ali manj padla odločitev, da zavržem skoraj da edini uporaben del motorja (glave) in pričnem z predelavo motorja na original oznako DG. Za to potrebujem glave z večjimi ventili, večji uplinjač in kolektor ter drugo odmično gred. Z tem dvignem moč motorja iz originalnih 60 na 78 konjev.
Ker bi vseeno želel imet kak spomin obnove je partnerka prevzela vodenje foto dokumentacije, kar meni res ne leži tako, da se lahko obetate kakih novih fotografij.
Zaenkrat je stanje naslednje:

Image
Image
Image
Image

Odprta vprašanja:

- Predvidevanja kažejo, da blok potrebuje 3. specialo, glavna gred pa 2. Težava je ta, da zaenkrat pripadajočih ležajev v omenjenih nad/pod merah nismo našli. Za potrditev teorije se je naročila knjiga, če pa kdo ve kaj več pa ga naprošam da deli svoje informacije :)

Čistopis seznama opravil

- Certifikat + uvoz (REŠENO)
- Kleparija motornega prostora in barvanje le tega, pa če že kupujem barvo še spravimo vrata v barvo avta (REŠENO)
- Demontaža menjalnika in zadnje obese (REŠENO)
- Demontaža sprednje obese, peskanje in prašno barvanje komponent podvozja, zamenjava ležajev, silenov, zglobov, vzmeti itd.
- Kleparija celotnega avta (menjava pragov - vseh odsekov njih, precej manjših flik)
- Barvanje celotnega avta in zaščita z voskom
- Generalna obnova bloka motorja (brušenje, novi ležaji, nove ojnice, nova odmična gred, novi bari in cilindri ter še veliko manjših kosov)
- Popravilo polomljenega menjalnika
- Zamenjava komplet hladilnega tokokroga
- Popravilo rezervarja goriva in povezanih komponent
- Obnova uplinjača, nov razdelilnik vžiga (hall+tranzistor), nova črpalka goriva, mogoče nova črpalka za vodo, olje, svečke, filtri
- Menjava semeringov na vztrajniku in jermenici spredaj, nova sklopka,ravnanje vztrajnika, nastavitev aksialne zračnosti
- Menjava cilindrov sklopke
- Montaža vseh demontiranih komponent
- Zamenjat komplet izpušni sistem
- Generalno čiščenje in nova akumulatorja
- Registracija
- Testiranje vozila na Hrvaškem v drugi polovici avgusta 2020

Tako, z tem sem zgodbo pripeljal do trenutnega statusa. Zdelo se mi je vredno omenit vse, čeprav je zgodba malo razvlečena, da ne bo kdo reko potem, da ni bil opozorjen, ko ga premamijo #vanlife slike z instagrama.
DKsW123
Posts: 254
Joined: 07 Feb 2016, 14:02
Avtomobil: BMW E34 & E28, Corrado

Re: VW T3 Reimo Camper

Post by DKsW123 » 17 Apr 2020, 19:28

Hvala za opozorilo. Sem pred kratkim imel možnost zelo podobno tvoji pa sem si premisli. Ko vidim tole sem kar zadovoljen, da si nisem nakopal t3.

Fajn zrihtaj, bom spremljal :D
Post Reply