The (Inte)grale project

User avatar
grega983
Posts: 879
Joined: 09 Jan 2013, 20:02
Avtomobil: Lancia Delta HF turbo, Alfa Romeo 33 16v Permanent 4, Lancia Thema 16v Turbo LS
Location: Fram

Re: The (Inte)grale project

Post by grega983 » 04 Feb 2019, 07:59

Se vidi da ti manjka vaje. 1 ura lagano sportsko pa si pri polžeku :D

Ti imaš še luksuz, ker je spodnja vezna stena pomaknjena vsaj 5 cm naprej in imaš dosti več svobode pri malo manjših posegih
Če italjanu rečeš da je cigan s tem v bistvu žališ cigana
Ruzo
Posts: 174
Joined: 11 May 2014, 20:37
Avtomobil: Corrado, HF Integrale

Re: The (Inte)grale project

Post by Ruzo » 04 Feb 2019, 23:41

Res je, delam počasi ker sem prevečkrat že na hitro zajebal. :D
Ruzo
Posts: 174
Joined: 11 May 2014, 20:37
Avtomobil: Corrado, HF Integrale

Re: The (Inte)grale project

Post by Ruzo » 10 Feb 2019, 14:39

Tako se je potem nadaljevala še prva faza periferije.. Vse kar je bilo v originalu cinkanega sem pometal v posodo s citronko, nato peljal na rumeno cinkanje kot je bilo to v originalu.
Tista cev, ki je pletena je bila v Pritu razstavljena, konca pocinkana in nato nazaj naprešana skupaj. Je bil pa to eden on najdenih failov, kajti v originalu pride cev zašraufana na izpušni kolektor. Rezultat: zapečene saje v cevi na lokaciji spoja s kolektorjom, tako da je bilo minimalno pretoka olja do turbine. V prihodnosti jo bom zamenjal, da jo ločim od vira toplote, mislim da se bo problem na dolgi rok ponovil.
Image
Nekaj nove šare:
Image
Vsi gumi deli pregledani in očiščeni. Kar je bilo dotrajanega je bilo zamenjano z novim:
Image
Nova raztezna posoda, ker je bila originalna katastrofalna. Tule je fora da naročiš posodo za Fiat RItmo, ki je na ebayu polovico cenejša (nekdo je nekoč omenjal "integrale faktor" pri cenah), ki je razen zamaknjenega priključka za vodo identična :lol:
Image
Pri izpušnem kolektorju poravnana površina, skupaj z odvodno cevjo od turbine speskana in pobarvana s temperaturno obstojno črno.
Image
Nazaj sem dobil tudi turbino ki je med tem šla na obnovo. Glede na trenuten plan stran vržen denar, ampak če ne drugega ostaja na lagerju v primeru da me prime avto pometati nazaj v original. :)
Image
Nato sem z velikim entuziazmom začel to sestavljati nazaj, ker se je sezona 2018 počasi začenjala:
Image
Da pa vse ni bilo tako lepo je prišlo do "velikega poka". :lol: Še zdaj mi ni jasno kako mi je to ratalo, mi je pa prekomerna diht masa na tem oddušku dala misliti da verjetno nisem samo jaz kriv. :roll:
Image

Po enomesečnem razmišljanju kaj storiti je nato projekt zašel v čisto drugo smer od začetno predvidene: :broken: Sem se pa potolažil s tem da ko bo motor fertik je za periferijo poskrbljeno.
Ruzo
Posts: 174
Joined: 11 May 2014, 20:37
Avtomobil: Corrado, HF Integrale

Re: The (Inte)grale project

Post by Ruzo » 10 Feb 2019, 16:01

Nekje med projektom periferije sem uspel zvohati tudi tole.
Image
Gre za nerabljene Sachs sporting amortizerje s stare zaloge, ki mislim da bi z Eibachi ki jih imam trenutno gor morali dati nek pozitiven feedback. Če ne drugega je na njih fensi nalepka. :D
Image
Novi prednji diski (stari tresejo) in svečke, ki naj bi bile po branem na tujih forumih top za tale motor:
Image

Začel pa se je tudi trenuten projekt obnove/dodelave motorja. Najprej sem odstranil glavo:
Image
Iz nje pobral večino komponent in na grobo očistil:
Image
Nato sem začel iskati napake, da sem lahko določil približen obseg projekta. Začelo se je z ohišji odmičnih gredi, na katerih so bili vidni znaki obrabe na mestih uležajenja. Verjetno v preteklosti problemi z mazanjem ali z nečistočam v olju.
Image
Odmičnim gredem tudi ni bilo najlepše v življenju:
Image
Rešil me je uporabnik sablac, kjer sem dobil rezervno kompletno glavo in zraven še en komplet ohišij z odmičnimi gredmi. Hvala še enkrat :thumbup:
Image
User avatar
$küll
Posts: 1214
Joined: 04 Jul 2012, 14:49
Avtomobil: Audi Quattro
Location: Koper

Re: The (Inte)grale project

Post by $küll » 10 Feb 2019, 16:23

Kaj je pa odlomilo?
Ruzo
Posts: 174
Joined: 11 May 2014, 20:37
Avtomobil: Corrado, HF Integrale

Re: The (Inte)grale project

Post by Ruzo » 10 Feb 2019, 17:54

Blok motorja, na mestu kjer pride separator olja...S**t happens...

Pregled sablacevih komponent je pokazal da je od vse robe v dobrem stanju le en komplet ohišij s pripadajočimi odmičnimi gredmi. Meritev odmičnih je pokazala da gre na srečo za odlično ohranjene odmične gredi od 2.0 atmosferskega motorja:
Image
Kar je za moj projekt idealno, saj ima sesalna odmična 10.03mm deklariranega lifta ventila proti original 9.1mm pri cca. 10° daljšem odprtju. Izpušna odmična ostane v tem primeru originalna, tako da če se komu valja doma v boljšem stanju kot moja se priporočam. :thumbup: Porabim lahko tudi original jermenice in se ne ubadam s timingom.
Ohišja odmičnih gredi mokro speskana in pripravljena za montažo z odmičnimi gredmi:
Image

Odmične so zaenkrat v taki konfiguraciji, če bo kdaj potreba po nečem boljšem bomo o tem razmišljali kasneje. So lahko dostopne in jih je enostavno zamenjati. :)

Naslednjič dalje...
User avatar
pero27
Posts: 2630
Joined: 16 Jan 2014, 16:50
Avtomobil: BMW e21 315 82', Kadett C 1.2N/S 78', BMW E30 318i 87', Kawa KZ400 82' cafe
Location: Novo mesto
Contact:

Re: The (Inte)grale project

Post by pero27 » 10 Feb 2019, 18:52

Top!
Pa službo imaš zgleda tud kar zanimivo da maš prilko službeni granit koristit :) ;)
User avatar
grega983
Posts: 879
Joined: 09 Jan 2013, 20:02
Avtomobil: Lancia Delta HF turbo, Alfa Romeo 33 16v Permanent 4, Lancia Thema 16v Turbo LS
Location: Fram

Re: The (Inte)grale project

Post by grega983 » 10 Feb 2019, 19:07

Za info za naslednjič. 1.6ie turbo in 2.0 8v integrale imata identične glave. Da si razširiš iskalno področje.
Če italjanu rečeš da je cigan s tem v bistvu žališ cigana
Ruzo
Posts: 174
Joined: 11 May 2014, 20:37
Avtomobil: Corrado, HF Integrale

Re: The (Inte)grale project

Post by Ruzo » 10 Feb 2019, 19:30

pero27 wrote:Top!
Pa službo imaš zgleda tud kar zanimivo da maš prilko službeni granit koristit :) ;)
Hehe, res da delam kot CNC serviser in imam dober dostop do merilnega orodja, ampak granit in granitne prizme so pa moje. :lol:
grega983 wrote:Za info za naslednjič. 1.6ie turbo in 2.0 8v integrale imata identične glave. Da si razširiš iskalno področje.
Ja za glavo vem, mogoče veš kako je z odmičnimi?
Ruzo
Posts: 174
Joined: 11 May 2014, 20:37
Avtomobil: Corrado, HF Integrale

Re: The (Inte)grale project

Post by Ruzo » 24 Feb 2019, 01:08

Gremo naprej z glavo motorja. Tole še kar traja, sem pa blizu konca. Je pa dolga pot...
Najprej sem glavo razstavil v prafaktorje in spet začel iskati napake.
Image

Našel sem nekaj zakladov, med drugim tudi enega od krivcev za porabo olja in sicer uničeno tesnilo ventila. Zanimivo, glede na to da naj bi bila glava ravno dobro obnovljena :D
Image

Našel 3 razpoke na eni od zgorevalnih komor.
Image

Zaradi tega sem na bil začetku kar malo živčen, zato tudi dodatna glava od Sablaca, pri kateri pa se je izkazalo da so popokane prav vse komore na istih mestih kot moja. Najprej sem razmišljal da bi na svoji glavi pometal ven sedeže ventilov in dal glavo zavariti. Zato sem šel v Zagreb do firme ki se s tem ukvarja, kjer so mi rekli naj ne kompliciram, da bo držalo bp. Enako so mi rekli tudi pri nas, tako da sem se z razpokami sprijaznil. Do vodnih kanalov je še dolga, mislim da če bom pazil na pogoje v motorju bo zadeva še kar nekaj časa držala. Če ne bomo pa pač v prihodnosti varili. :roll:

Tretja stvar so bila vodila ventilov na izpuhu. Vodila so bila prekomerno obrabljena, ventil je kar plaval po vodilu. Vodila na vsisni strani so bila sicer mersko še OK, ampak glede na to da so železna in da delam kvazi performance verzijo so letela tudi ta ven. Pri demontaži so mi sesalna razpokala, tako da sem jih ven dobil po kosih :wtf:
Image

Ni še konec. :D Naslednja stvar so bili izpušni ventili. Meritev steblov je pokazala sumljivo dober rezultat (cca. 7,985, glede na original 7,990mm), obrabljenost enakomerna po celem steblu. Sumljivo zato, ker so bila konkretno obrabljena vodila, stebla pa skoraj nedotaknjena. Kasneje sem pogruntal, da so bili ventili zamenjani. V originalu ima Integralka izpušne ventile polnjene z natrijem, za boljši odvod toplote iz samega ventila. Ker te po mojih informacijah niso več dobavljivi je nekdo notri dal navadne ventile (vidi se po steblu ventila), katere lahko kupiš za par eur v vsaki avtotrgovini. Poleg tega so bila vsi 4 zviti, tako da niso bili več uporabni. Uspelo mi je dobiti nerabljene iz stare zaloge, seveda polnjene z natrijem. :clap:
Image

Sesalni ventili so mersko sicer 0.01mm obrabljeni, ampak so obrabljeni enakomerno po celotni dolžini stebla, pravtako pa niso zviti. Tako so bili zaviti s krep papirjem, vpeti v bormašino in očiščeni z 1000-2000 šmirglom.
Image

V prihodnosti pridejo na vrhu pobrani še s 30° kotom (back-cut) za boljši flow in pa verjetno se bom poigral še s swirl polishom, ki naj bi prek vrtinčnja pripomogel k boljšem poljnenju cilindra. To pride kasneje... :D

Kar se tiče napak je razen par uničenih navojev to to, tako da je bila sama glava zrela za obdelavo. Postavil sem Balkan system delavnico na prostem v bloku na 4tem nadstropju, si od prijatelja sposodil kitajski Dremel, od drugega prijatelja pa dobil par rezkarjev in brusnih kamnov. Tako sem se pripravil na portanje. Več o tem naslednjič. :D
Image

Lp, Ružo
Post Reply